Pre-loader

Cases K2

Інспекція держтехнагляду

Історія нашої співпраці з Інспекцією держтехнагляду (сьогодні вона діє у вигляді Держпродспоживслужби) почалася у 2009 році. До нас звернувся бізнес-партнер, з яким ми раніше працювали над іншими проєктами. Він якраз розпочав свою діяльність в Інспекції держтехнагляду, яка займалася реєстрацією всієї техніки сільськогосподарського призначення – комбайнів, тракторів, бульдозерів тощо, а також видавала держномери та свідоцтва на право керування цими видами техніки.

Він попросив нас дати експертну оцінку програмі, яка на той час застосовувалася у цій установі, та рекомендації щодо її допрацювання. На перший погляд, наявна система нібито працювала. Коли ми почали розбиратися детальніше, то виявили серйозні проблеми. Основна з них полягала в тому, що в цій установі не було єдиної бази даних. Кожна з 520 представництв інспекції по всій Україні працювала на окремій базі даних, через що постійно виникали значні затримки у роботі.

Наприклад, коли в інспекцію приходив запит від прокуратури чи СБУ на перевірку статусу транспортного засобу, то працівники не мали змоги надати відповідь у відведені на це десять днів. Необхідно було надсилати запити у всі 520 інспекцій, де б кожна з них перевіряла статус техніки. Звісно, це займало купу часу. Тому до нас й звернулися з проханням про допомогу. Перед нами стояла задача об’єднати всю інформацію в одну базу даних й провести ряд додаткових заходів для прискорення та поліпшення роботи установи.

Рішення

На той момент у нас вже була власна розробка – система «Корпорація 2», на основі якої ми створили рішення у вигляді єдиної бази даних для інспекції. Фактично, ми змогли об’єднати 520 різних баз даних в одну систему. Цьому передувала складна робота, із залученням величезної кількості баз даних різних районів України, створенням дуже потужних фільтрів, зручного інтерфейсу та об`ємної бази даних. Причому зроблена буквально за пів року, виключно нашими власними силами й за відсутності повноцінного фінансування. Якщо замовники на початку процесу мріяли про те, що хоча б за місяць встигати давати відповідь на запит, то наша система дала змогу у режимі реального часу з`ясовувати статус об`єкта.

Сама робота складалася з таких кроків:

1. Ми почали з використання власної розробки, програми “Реплікатор”, яка копіює інформацію з однієї бази даних в іншу. Ми її дещо допрацювали під цю конкретну задачу, прописали скрипт та правила роботи. Наприклад, зробили так, щоб при копіюванні інформації вона змінювала правильним чином ID.

Спочатку ми спробували всі дані скопіювати разом, але це виявилося невдалою ідеєю, тому що баз було занадто багато, інспекція не встигала їх надати. Тому ми вирішили запускати проєкт по областях – з кожної області ми отримували інформацію та одна за одною впродовж декількох місяців об’єднували всі дані в єдину загальну базу.

2. Далі ми переробили функціонал таким чином, щоб всі операції робилися виключно в нашій програмі та працювали через інтернет з великою кількістю інформації.

3. Наступним кроком стала розробка сайту для інспекції, через який можна було робити різноманітні запити до програми.

4. Ми впровадили перевірку ідентичності транспортних засобів за унікальними номерами (номерний знак, заводський номер, номер кузова та двигуна). Так, при реєстрації транспортного засобу з`явилася можливість швидко перевірити, чи не була техніка зареєстрованою та не знятою з обліку, чи не знаходиться вона під арештом або у розшуку.

Поступово ця програма почала охоплювати всі стадії роботи інспекції держтехнагляду. В ній ми реалізували конструктор складних звітів – табличних, друкованих, OLAP та BI. Всі вони є трендом сьогодення, ми ж впровадили їх ще у 2009 році. Якщо раніше працівники інспекції робили звіти вручну на калькуляторі та папірцях, витрачаючи купу часу, то тепер автоматизована система звітів дозволяла підбити підсумки дуже швидко.

5. Ми створили функціонал для фіксування здачі іспитів на водійські права для керування спецтехнікою, їх отримання, а також проходження технічних оглядів. Через деякий час кількість технічних оглядів, що проводилася завдяки нашій розробці, сягнула декількох мільйонів на рік.

6. Згодом виникла потреба сертифікувати техніку, тому ми розробили програму для торговельних організацій, яких налічувалося більше як 500. Тепер кожна з них могла зайти в цю програму, внести інформацію по транспортному засобу та про його сертифікацію – і він автоматично реєструвався в центральній базі даних. Таким чином, торговельні організації отримали можливість безпаперової роботи, що значно пришвидшувало роботу. Крім того, це знімало з інспектора додаткове навантаження та покращувала якість ведення бізнесу загалом.

7. Проведена нами робота дозволила створити всеукраїнський довідник сільськогосподарської техніки. Адже з нашою програмою працювало понад 500 суб`єктів торговельних організацій, фактично, вся Україна та всі, хто мав відношення до сільськогосподарської техніки. Це дало змогу проводити ґрунтовну аналітику щодо кількості сільськогосподарських машин та їх виробників в Україні.

Отже, ми змогли створити велику та серйозну систему, з якою працювала вся Україна, 520 районів, понад 500 торговельних організацій, 1500 людей.

Крім вищезазначеного, нам вдалося реалізувати наступні прагнення:

- захист від зловживань державними особами. Програма працювала таким чином, що працівник мав обмежений доступ до інформації, тобто, тільки по тій області або району, з якими офіційно працював. Це дозволяло захистити всю базу від “зливу” державної інформації;

- зручний та потужний пошук з великою кількістю фільтрів та критеріїв. Інспектори легко та швидко знаходили потрібну інформацію, могли вибрати необхідний для роботи район. Також це давало можливість подивитися статистику та проаналізувати кількість зареєстрованої техніки по окремій області;

- можливість проводити технічні огляди як в режимі онлайн, так і офлайн. Це дуже важливе досягнення, адже значна частина оглядів проводилася в місцях без інтернет-мережі. Таким чином, вся необхідна інформація фіксувалася в режимі офлайн на виїзді, а згодом автоматично синхронізувалася з центральною базою даних;

- автооновлення програми. Не було потреби запрошувати адміністратора та встановлювати оновлення вручну - наша розробка автоматично підтягувала нові версії. Завдяки цьому програма завжди працювала коректно та дозволяла отримувати всю необхідну інформацію майже миттєво;

- модульність програми, її гнучкість та можливість за потреби включати або відключати певні функції;

можливість побачити всю історію змін по даним у програмі. Це дозволяло робити порівняльний аналіз зміненої інформації, а при необхідності виправляти помилки, які допускали інспектора.

Ми не тільки розв`язали всі питання, а й успішно втілили новітні підходи та створили комфортну й ефективну систему для роботи, база даних, яка пропрацювала багато років.